A jövő autója – Várható fejlesztések a járműiparban

 Autó, Érdekesség, Technika   A jövő autója – Várható fejlesztések a járműiparban bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
júl 292013
 

A jövő autója

Energiaforrás

Akkumulátorok:

A lítium-ion 1991 óta kapható kereskedelmi forgalomban.

Az Illinois Egyetem kutatói lyukacsos szerkezetű telepek, melyekben az anód és a katód jóval nagyobb felületű. Harmincadjára csökken a méret, 2000x nagyobb teljesítmény, 1000x gyorsabban tölthető. Az anódot nitrogén-ón bevonatú lyukacsos nitrogén adja, míg a katód lítium-mangán-dioxid, amit szintén lyukacsos nitrogénra visznek fel.

Szuperkondenzátorok: Elektrolitba mártott, aktív szénnel bevont, elektromosságot vezető fémlapok, melyek egyike pozitív, a másik negatív ionokat tartalmaz. Töltésnél a szénnel bevont lapkákon halmozódnak fel az ionok. A szuper- vagy ultrakondenzátoroknál, két réteget visznek fel a vezetőlapkákra, így nagyobb a teljesítmény. Kevés ideig bírják, de nagyon könnyűek. A Kaliforniai Egyetemen működő California NanoSystems Institute  egy új szuperkondenzátort dolgozott ki, melynél grafénréteggel (egy atom vastagságú grafit, ez a legjobb ismert vezető) vonják be a lapkákat. A hagyományos kondik 100-1000-szer gyorsabban töltődnek és merülnek, mint az elemek. A szén alapú kondenzátorok visszaforgathatók gond nélkül.

A tokiói tudományos egyetem munkatársai lítium-ion helyett nátrium-ionban gondolkodnak, Japánban ugyanis nincs lítium lelőhely. Oxigénmentes környezetben 1000-1500 fokon cukrot hevítettek, amiből szénpor lett. Ebből készítették el az anódot, ami húsz százalékkal nagyobb energia tárolására képes (300 mAh/g), mint a hagyományos szén.

Stanford Egyetem – Nanoméretű réz-hexacioferrát-kristályokkal kísérleteznek.

Szintén UCLA-s fejlesztés a lítium-aluminoszilikátot (LiAlSiO4) tartalmazó akku.

A grafén feltalálásáért Andre Geim és Konstantin Novoselov 2010-ben Nobel-díjat kapott.

Üzemanyagcellánál hidrogén és oxigén egyesül, melynek során pára, illetve elektromosság fejlődik. Oxigén van a légkörben, de a hidrogént elő kell állítani, ami drága és/vagy környezetszennyező. Emellett tárolni is kell, de ez veszélyes, mert nyomás alatt robbanásveszélyes.

A bioüzemanyag éhínséget okoz.

Akksikat a kúton egyben cserélik, így nem kell megvárni a töltést.

Sűrített levegővel

 

Erőforrás

 

Fék

Brake by wire

Fékerő visszanyerés

 

 

Futómű

Massachusetts Insitute of Technology (MIT) – Terrafugia Transition repülőautó

Peugeot MagLev Racer a Grey Design-nal közösen. Mágnesesen lebeg, de ehhez úthálózat kell.

Kormányzás

Drive by Wire

Szabadon átrendezhető lesz a műszerfal, így a kormány is áthelyezhető lesz.

 

Karosszéria

Mivel minden elektronikus úton történik majd, nem kellenek bowdenek, rudazatok stb., így a kasztni elválhat a műszaki tartalomtól. Ezáltal a kocsitest könnyen cserélhetővé válik, akárcsak egy telefon előlapja – tehetünk fel kabrió, pick up és egyéb felépítményt.

Egyre nagyobb arányban duralumínium, karbonszál, nanokarbonszál, üvegszál.

Műanyag és hab kasztni a gyalogosvédelemért.

Vízlepergető ablakok.

 

Belső tér

Számítógép lesz a kijelző

 

Elektronika

Önirányító járművek lesznek, így mérsékelhető a közúti balesetek száma.

Kommunikálni fognak egymással a járművek. V2V – vehicle to vehicle. Például a kanyarban előzésnél szól, hogy jönnek szembe.

Emellett a közlekedési lámpák is kommunikálnak majd a járművekkel.

Internet elérés

Cloudban tárolt vezetői adatok alapján automatikusan beállít mindent az autó

Szervizek menet közben letölthetik az adatokat, belenyúlhatnak stb.

Figyelőrendszer, ami tájékoztatja a szülőket. hogy friss jogsis gyermekük, hol és milyen sebességgel autózik.

Kivetítőrendszerek, amik a szélvédőre, az útra, illetve a vezető elé vetítik a fontos információkat.

 

 

 

 

 

Forrás:

IT-café.hu

Mobilport.hu

Audi A3 modelltörténet (Audi A3 modelhistory)

 Autó, Technika, Történelem   Audi A3 modelltörténet (Audi A3 modelhistory) bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
júl 152013
 

Audi A3 1996

Audi A3 modellvariánsok:

1996-2003 – Typ 8L – Az Audi 50 hagyományait elevenítette fel, ez a modell készült először a Volkswagen A platformra. Eleinte háromajtós változatban forgalmazták, hogy kihangsúlyozzák a Golfnál sportosabb jelleget. 2000-ben ráncfelvarrás, új első és hátsó lámpák, átdolgozott belsőtér, néhány országban alapáras az ESP. Európában 2003-ban leállt a forgalmazás, egyéb piacokon viszont folytatták a modell értékesítését, Brazíliában például egészen 2006-ig gyártották. A törésteszten elég halványan szerepelt, a gyalogosvédelem csupán két csillagot kapott, és a vezető térdét fenyegető veszélyek miatt az általános biztonság is csak négy csillagos.

1999-2003 – Typ 8L S3 – 1,8 turbó 207 (2001-ig) és 222 lóerős (2003-ig, változó szelepvezérléssel) változatban. Haldex összkerék van benne Torsen helyett.

2003-2013 – Typ 8P – A második Audi A3 generáció Genfben debütált, Gery Telaak tervezte és a PQ35 platformra épült. 2003 nyarán két sportos modellel bővült a kínálat, a 2.0 TFSI 197, a 3.2 VR6 247 lovat tudott, s 2006-tól az Egyesült Államokban is forgalmazták a őket. 8P1 – 3 ajtós, 8PA – ötajtós, 8P7 – kabrió. Ráncfelvarrás 2008-ban, átdolgozták a karosszériát, az első fényszórók nappali menetfényt kaptak,

2004 júniustól – Audi A3 Sportback, 80 mm-rel hosszabb a háromajtósnál, a csomagtér 370 liter.

2006-2012 – Audi S3, 2.0 TFSI – 261 LE, 0-100 km/h: 5,5 mp, ebben is Haldex volt. Az NCAP teszten ez sem szerepelt túl fényesen, a felnőtt utasok védelme négy, a gyalogosoké 1 csillagot kapott.

2011 – Bemutatkozik az öthengeres, 2480 köbcentis, 335 lóerős, összkerékhajtású Audi RS3 Sportback.

2012 – Audi A3 Typ 8V, Genfben mutatkozott be, 2012 szeptemberében indult az európai értékesítés. A kabrió mellett az S3 is szerepel a kínálatban, ezúttal 296 lóerős teljesítménnyel és 380 Nm-es forgatónyomatékkal. Audi A3 g-tron – 1.4 TSI földgázos kivitel. 2013 – bemutatkozik a szedán karosszériával kínált Audi A3 Limusine. Ez már ötcsillagos NCAP minősítést kapott.

Típushibák:

(Az interneten írt tulajdonosi véleményekből írom össze a hibákat, nagyjából 15-20 értékelés alapján. Zárójelben, hogy hányan említették a hibát, ahol nincs, azt csak egy tulaj írta.

I. generáció – hűtőventilátor (2), világításkapcsoló (2), stabilizátorrúd (3), csomagtérvilágítás (3), befecskendező (1.6), légtömegmérő (3), elektromos ablak (9), hőgomba (4), önindító bendix (2), tolatólámpa kapcsoló, fejegység (4), kartergőz visszavezető cső, ablakemelő kapcsoló (3), központi zár (2), ablaktörlő (2), holtpont jeladó, lambdaszonda (3), kerékagycsapágy, indexkar, vízpumpa, első utasülés, kormánymű, váltó (4), hengerfej (1.6), féltengely, szélvédőmosó (3), termosztát (2), akkumulátor, váltószoknya, index relé (3), pohártartó, vákumcső, haldex vezérlés, haldex egység, trafó

 

II. generáció – lámpamosó, hűtőfolyadék szintjelző, kormánymű, váltógomb krómozása lepattogzik, hengerfej (2.0 TDI), navigáció, olajfogyasztás (1,9 TDI), motorvezérlés (1.4 TFSI), ablakemelő, önindító (2), DSG,

Forrás:

Autónavigátor

Népítélet

Smith&Marton archív

Wikipedia

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.