Az első autóversenyek (First car races)

 Autó, Történelem   Az első autóversenyek (First car races) bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
febr 262012
 
A 952 kilós La Marquise 59,5 km/órás végsebességre volt képes,
mozgatásáról két különálló gőzmotor gondoskodott.

Az első autóversenyek  története:

Az első hivatalos autóversenyt 1887. április 28-án rendezte a francia Le Velocipéde magazin főszerkesztője, Monsieur Fossier. A két kilométeres, Neuilly Bridge és Bois de Boulogne között kijelölt etapon Georges Bouton, a De Dion Company mérnöke ért végig a leggyorsabban,  La Marquise névre keresztelt gőzhajtású járművét Jules Félix Philippe Albert de Dionnal, a cég alapító tulajdonosával építette közösen. Mivel Bouton volt az egyetlen induló,  az eseményt nem igazán lehet valódi versenynek  tekinteni, ezért sokan a Le Petit Journal által meghirdetett, 1894. július 22-én lebonyolított viadalt tartják az első valódi autós összecsapásnak.

 

 A verseny résztvevői Párizstól Routenig hajtották gépeiket, a kiírás „ló nélküli kocsiknak” szólt. Elsőként Jules-Albert De Dion és gőzjárműve futott be, a távot 6 óra 48 perc alatt, 19 km/órás átlagsebességgel teljesítették. Másodikként Georges Lemaître (Peugeot – 6 óra 51 perc 30 mp), harmadikként Auguste Doriot (Peugeot – 7 óra 4 perc 30 mp), negyedikként René Panhard (Panhard – 7 óra 21 perc 30 mp), ötödikként pedig Émile Levassor (Panhard – 7 óra 43 perc 30 mp) ért célba.

Jules-Albert_de_Dion-Vanity_Fair-1899-10-12Jules-Albert De Dion (1856. március 9. – 1946. augusztus 19.)

Bár De Dion volt a leggyorsabb, a győztesnek járó trófeát nem vehette át, mert gőzgépének működését fűtő segítette, segéd alkalmazására pedig nem volt lehetőség. Ennek okán Georges Lemaître-re tekintünk az első győztes autóversenyzőként.

Emile-LevassorÉmile Levassor (1843. január 21. – 1897. április 14.)

Szintén sokan gondolnak első versenyként az 1895. június 11. és 13. között megrendezett Párizs–Bordeaux–Párizs futamra, ahol 1178 kilométert kellett teljesítenie az indulóknak. Itt Émile Levassor bizonyult a leggyorsabbnak, 48 óra 48 perc alatt járta be a távot. Ilyen gyorsaságra senki nem számított, mikor Levassor Bordeaux-ba ért még aludt a város, többek között a cserepilóta is. Mivel Levassor nem tudta melyik hotelban szállt meg „helyettese”, gondolt egyet, és maga vezetett vissza Párizsba, persze előtte felkeltette a szervezőket, hogy tanúsítsák: valóban elautózott Bordeaux-ig. Végül éjszaka 02:30-kor érkezett vissza a fővárosba, 1205 köbcentis Panhard&Levassor autója jóformán hiba nélkül nyomta le a majd 1200 kilométert. A sors iróniája, hogy a versenyt négyüléses kocsiknak írták ki, Levassor viszont kétüléses géppel indult, ezért diszkvalifikálták, az aranyérmet pedig Paul Koechlin vehette nyakába, miként a 31 500 frankos pénznyeremény is hozzá került.

 

Az idén 109 éves Milwaukee Mile-t 1954-ben aszfaltozták el.
Címe: 7722 West Greenfield Avenue,
West Allis, Wisconsin , 53214

Folytatásként az 1895. november 28-án megrendezett Chicago Times-Herald verseny következett, az első autóverseny az Egyesült Államokban. A 87,48 kilométeres futamon Frank Duryea diadalmaskodott, 1897 márciusában Nizzában is rajthoz álltak az autók, James Gordon Bennett Jr. révén pedig a nemzetközi versenyek is elindultak 1900-ban. Az első autóverseny-pályát, a Milwaukee Mile-t 1903-ban adták át, pontosabban alakították át, hogy a lovak mellett kocsik is összemérhessék rajta tudásukat.

Ford Nucleon, az atomhajtású autó

 Autó, Érdekesség   Ford Nucleon, az atomhajtású autó bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
febr 252012
 

Ford Nucleon, az atomhajtású autó

Igazi kuriózum a Nucleon, de soha nem valósult meg

Ford Nucleon, az atomhajtású autó

1958-ban érdekes lépésre szánták el magukat a Ford mérnökei, megalkották ugyanis a Ford Nucleon névre keresztelt 3:8 méretarányú makettet. Az elképzelések szerint az autó farában egy apró nukleáris erőmű kapott volna helyet, ez biztosította volna a hőenergiát a jármű hajtásáért felelős két gőzturbinának.

Ford Nucleon, az atomhajtású autó

A projekt sokaknak tetszett, a Ford Nucleon fejlesztését még az Egyesült Államok kormánya is támogatta, a sorozatgyártásra azonban nem kerülhetett sor, mert a reaktorok méretét nem sikerült számottevően csökkenteni, és a hatékony védőpajzs kifejlesztése sem jött össze. Szintén a Nucelon ellen szólt a rendkívül balesetveszélyes konstrukció – ütközés esetén szinte garantált lett volna az atomkatasztrófa.

Ford Nucleon, az atomhajtású autó

A módszert amúgy tengeralattjárókban sikerrel alkalmazzák, az amerikai haditengerészet Ohio osztályos járműveiben használt S8G reaktor révén 60 000 lóerőt adnak le a gőzturbinák.

 

Rövid leírás a Ford honlapján.

Bertha Benz útja – a világ első autós utazása (The very first car trip)

 Autó, Életrajz, Rekordok, Történelem, Túra   Bertha Benz útja – a világ első autós utazása (The very first car trip) bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva
febr 252012
 

Bertha Benz útjának története:

Itt már írtam Bertha Benz utazásáról, de most kicsit jobban belemegyek a témába.

Bertha Benz a Motorcar No. 3-mal (Patent Motorwagen No. 3) vágott neki a kalandnak, ami azért is merész vállalkozásnak számított, mert akkoriban még csak gidres-gödrös utak voltak. Ladenburgból Heidelbergig a római korból fennmaradt úton haladt, majd  a Via Montananát (Bergsrtaßét) követve jutott el Karlsruhe határáig. Itt a Pfinztal völgy felé vette az irányt, eljutva szülővárosába, Pforzheimbe.  Utazásának célja nem csak Karl meggyőzése volt, hanem nővérének meglátogatása is, hiszen Tekla 1888. július 13-án adott életet lányának. Hazafelé – a hegyeket elkerülendő – Bretten felől közelítette meg Mannheimet, Bruchsal és Schwetzingen érintésével.

Bertha BenzA wieslochi városi gyógyszertár (Wiesloch Stadt Apotheke)

Hauptstr. 96  – 69168 Wiesloch

Karl csak egy papírt talált az asztalon reggel: „Elmentünk a nagyihoz Pforzheimbe”, de arról nem írt Bertha Benz, hogy elvitte a kocsit, Karl csak később fedezi fel, hogy eltűnt a műhelyből. A nyári szünet kezdetén indultak el, Richarddal (13) és Eugene-nel (15), Bertha Benz 39 éves volt. Az első állomás Wiesloch, addigra a tank és a víztartály üres, a két fiú szerezte be a szükséges mennyiséget. Két liter volt raktáron a wieslochi patikában, mai áron 12 euró/literért vették. Az 1858-ban alapított wieslochi patika a világ első benzinkútja, a patikus, Willy Ockel a világ első benzinkutasa. A gyógyszertár előtti útszakasz ma sétálóutca.  A bőrözött féket egy buaschlotti cipész javította meg, Bruchsalban a kovács segített összerakni az elszakadt láncot, Bertha kalaptűvel tisztította a karburátor fúvókáit. Wilferdingenben, az emelkedőn nem tudott feljutni az autó, a két fiú tolta fel. 106 km volt az odavezető út, este érkeztek meg, Bertha távírón tájékoztatta férjét, hogy minden rendben. 1991-ben Pit Elasser szobrász alkotásával állítottak emléket az utazásnak. Ma nagyjából egymilliárdan vezetnek. A történelmi utat az Edgar és Fruke Meyer által alapított non-profit alapítvány közreműködésével nyilvánították Ipartörténeti útszakasznak. Oda-vissza 194 kilométer volt az út. A gyújtókábel eltört, Bertha Benz harisnyával szigetelte. A tank 4,5 literes, Ligrion ment bele. Gyenge volt a fék, a lejtőkön izgulni kellett. Az autó jelenleg a londoni Science Múzemban látható.

 

Bertha Benz

 

A Patent Motorwagen No. 3 adatai:

Nyitott „karosszéria”
Egyhengeres, négyütemű, 1660 köbcentis motor
Teljesítmény: 2,5 LE (1,8 kW)/500 f/perc
Porlasztó: Benz párologtatós porlasztó
Szelepek: automatikus szívószelep, vezérelt kipufogószelep
Hűtés: párolgási hűtés
Kenés: csepegtető olajozás
Gyújtás: magasfeszültségű elektromos gyújtás
Tank: 4,5 liter a karburátor felett
Indítás: a lendkerék elforgatásával
Hajtómű: bőröv a motor és differenciálmű között, lánc a hátsó kerekek és a „féltengelyek” között
Kuplung: Nincs
Hajtómű: két tárcsa, két haladási sebesség
Váltó: kézi kar alatti kormányzás fogantyújánál
Váz: Acélcső
Első felfüggesztés: merev első villa
Hátsó felfüggesztés: merev tengely, teljes elliptikus rugók
Kormány: fogasléces kormánymű, kormánymű hajtókar közepén
Kézifék: Fa fékpofa a hátsó gumiknál
Kenés: zsírozás
Általános adatok
Méretek: 2700 x 1400 x 1450 mm (h x sz x m)
Tengelytáv: 1575 mm
Hátsó nyomtáv: 1250 mm
Faküllős kerekek elöl 800 mm, hátul 1125 mm átmérővel
Gumiabroncs: tömör gumi elöl, vas pántok hátul
Súly: 360 kg
Végsebesség: 16 km/óra
Fogyasztás: 10 liter/100 km

 

További információ Bertha Benz asszony hivatalos weboldalán található.

 

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.